Protetyka

protetyka_estetyczna 1Dzięki protetyce możliwa jest na poprawę estetyki uśmiechu. Rozwiązania protetyczne, mają znaczący wpływ także na życie Pacjentów, przywracając prawidłowe funkcje zębom. Podczas leczenia protetycznego wykorzystywane są najnowocześniejsze technologie i materiały do odbudowy oraz uzupełniania braków w uzębieniu. Wśród uzupełnień protetycznych wyróżniamy stałe (gdy pacjent nie może ich wyjąć samodzielnie z ust), ruchome (gdy dają się usunąć z ust) i kombinowane (połączenie protez ruchomych z uzupełnieniami stałym, przy pomocy zasuw, zatrzasków, rygli lub koron teleskopowych). Protetyka to również licówki, nowoczesne korony wykonane z porcelany i tlenku cyrkonu, doskonale imitujące naturalne zęby.

Zespół specjalistów Prodenta clinic współpracuje z jednym z najwyższej klasy laboratoriów dentystycznych w Polsce. Rozwiązania protetyczne stosowane przez Centrum pozwalają nie tylko perfekcyjne odbudować brakujące zęby, ale również poprawić estetykę profilu twarzy.

W obrębie protetyki wykonujemy:

Licówki ceramiczne

Licówka to przypominająca płatek, cieniutka łuska ceramiczna (0,2-0,5 mm). Licówki to idealne rozwiązanie korygujące niewielkie wady zgryzu, kolor (np. rozmaite przebarwienia będące skutkiem konsumpcji niektórych artykułów spożywczych, mających niekorzystny wpływ na koloryt zębów) i kształt zęba oraz diastemę (zbyt duże przerwy pomiędzy zębami) i pęknięcia. Pacjentom, borykającym się z takimi problemami jesteśmy w stanie pomóc podczas jednej wizyty, gwarantując jednocześnie bezbolesne i bezstresowe rozwiązanie.

Korony

Co to jest korona protetyczna?

Korona to sztuczna, widoczna biała część zęba, z wyglądu przypominające naturalny ząb. Koronę nasadzamy na implant lub na oszlifowany wcześniej filar zęba. W zależności od zaleceń dentysty i preferencji Pacjenta, korona może być wykonana z porcelany na stali lub na złocie, samej porcelany (tzw. korony pełnoceramiczne) lub tlenku cyrkonu. Zastosowanie określonego rodzaju jest podyktowane wymaganiami Pacjenta. Najczęściej Pacjenci Prodenta clinic wybierają korony pełnoceramiczne, pozwalające idealnie odwzorować naturalny ząb. Korona pełnoceramiczna, ze względu na swoje właściwości, jest najbardziej zbliżona do naturalnego zęba, gdyż przewodzi światło, nie zmienia koloru, przez co wygląda bardzo naturalnie i jest wytrzymała. Materiały pełnoceramiczne są całkowicie nieinwazyjne jeśli chodzi o środowisko jamy ustnej. Korony mogą być wykonane z różnych materiałów – na podłożu pełnoceramicznym lub metalowym (złoto, stal). Zastosowanie określonego rodzaju jest podyktowane wymaganiami Pacjenta.

Korony porcelanowe na podbudowie z metalu szlachetnego (złoto)

Złoto, ze względu na swoje właściwości, znalazło szerokie zastosowanie w stomatologii. Korony porcelanowe na podbudowie ze złota mogą być stosowane szczególnie u osób uczulonych na metale nieszlachetne. Korony na złocie charakteryzują się idealnym przyleganiem do filaru zębowego, minimalizując w ten sposób ryzyko próchnicy czy infekcji wokół uzupełnień.

Korony porcelanowe na podbudowie ze stali

Stopy ze stali, które posiadają szczególne właściwości i są bezpieczne dla organizmu, często wykorzystywane są jako rdzeń koron porcelanowych. Wykonywane mogą być na całej długości łuku zębowego. Jest to alternatywa nie wymagająca takich nakładów finansowych jak prace wykonywanych na bazie złota. Porcelana o wysokich właściwościach estetycznych połączona z metalem, charakteryzującym się wytrzymałością i trwałością, sprawia, że korony te są bardzo popularnymi uzupełnieniami.

Korony pełnoceramiczne

Korony pełnoceramiczne wykonane są bez użycia jakiegokolwiek metalu (nie powodujące alergii), które rekomendujemy jako pierwsze rozwiązanie dla wymagających Pacjentów Prodenta clinic. Specyficzne właściwości sprawiają, że są one zaliczane do najlepszych uzupełnień protetycznych. Dentyści potwierdzają ich szerokie zastosowanie, mając na uwadze, możliwość odbudowy wszystkich zębów oraz fakt, iż jednocześnie idealnie naśladują naturalne szkliwo zęba.

Efekt estetyczny na mistrzowskim poziomie

Uzupełnienia pełnoceramiczne dają możliwość uzyskania najwyższej jakości efektów kosmetycznych. Korona pełnoceramiczna charakteryzuje się właściwościami zbliżonymi do własnego uzębienia – przewodzi światło, nie zmienia koloru, przez co wygląda bardzo naturalnie i jest wytrzymała. W odróżnieniu od koron porcelanowych na metalu, uzupełnienia pełnoceramiczne eliminują niepożądany efekt zsinienia dziąsła w okolicy szyjki zęba.

Biozgodność

Materiały pełnoceramiczne są całkowicie nieinwazyjne, jeśli chodzi o środowisko jamy ustnej. W przeciwieństwie do stopów metali, których jony mogą ulegać korozji i wywoływać działanie toksyczne, powodując tym samym reakcje alergiczne. W przypadku koron pełnoceramicznych takie zjawisko nie zachodzi, ponieważ materiał jest całkowicie neutralny dla organizmu.

Mosty

Co to jest most protetyczny?

Most to uzupełnienie protetyczne, które stosowane jest w celu odtworzenia utraconego zęba bądź zębów, na stałe umocowanym w jamie ustnej. Zazwyczaj most to korony protetyczne osadzone na sąsiednich zębach filarowych (bądź implantach) połączonych z przęsłem bądź przęsłami (zębami sztucznymi), które zastępują brakujące zęby. Rozwiązanie to może być zastosowane nawet w przypadku 3 luk obok siebie i zapewnia Pacjentowi komfort użytkowania i zadowalający poziom estetyczny. Aby założyć most niezbędne jest oszlifowanie sąsiednich zębów. Innym, doskonalszym rozwiązaniem jest założenie implanta.

Rodzaje mostów:

  • mosty ceramiczne (wykonane na podbudowie z metalu szlachetnego – złoto lub stali)
  • mosty pełnoceramiczne – dają najlepszy efekt kosmetyczny,
  • mosty kompozytowe lub akrylowe – stosuje się je jako tymczasowe rozwiązanie.

Wkłady koronowe (Inlay,onlay)

Wkłady koronowe, to rozwiązanie stosowane, gdy złamanie zęba nie jest zbyt rozległe. Rozwiązanie to stosowane jest przy odbudowie miejsc stycznych z zębem sąsiednim. Zazwyczaj, zabieg ten wykonywany jest w ciągu dwóch wizyt i jest całkowicie bezbolesny (odbywa się w znieczuleniu miejscowym).

Wkłady inlay i onlay są stosowane w przypadku występowania dużych ubytków. To rozwiązanie jest alternatywną dla tradycyjnego wypełnienia zęba i charakteryzuje się większą wytrzymałością niż tradycyjne plomby. Dodatkowo są szczelne, niezwykle estetyczne i odporne na ścieranie. Dzięki wkładom, ząb spełnia nadal swoje funkcje dzięki precyzyjnej odbudowie kształtu anatomicznego i struktury oraz doskonałemu efektowi wizualnemu.

Protezy

Jeżeli problemem Pacjenta jest całkowite bezzębie w żuchwie, możliwe jest zastosowanie następujących rozwiazań przy użyciu implantów:

  1. Proteza utrzymana na implancie mocowana jest na dwóch lub więcej implantach, za pomocą tzw. łączników, które mocuje się do implantów. Dzięki łącznikom, Pacjent może samodzielne i bezpieczne zdejmowanie protezy do codziennej higieny.
  1. Proteza utrzymana na implantach i belce jest przytwierdzona indywidualnie dobraną belką z zaciskowymi łącznikami, które utrzymują Twoje odbudowane zęby. Dzięki łącznikom, Pacjent może samodzielnie zdejmować protezy do codziennych prostych zabiegów higienicznych.
  1. Stała proteza utrzymana na implantach (most porcelanowy) jest przymocowana do implantów na stałe za pomocą specjalnych śrub. Rozwiązanie to umożliwia jedynie dentyście zdejmowanie protezy. Higiena z kolei wygląda tak samo jak w przypadku naturalnych zębów.

Kiedy z różnych przyczyn wszczepienie implantów okazuje się niemożliwe, wówczas stosujemy tradycyjną formę mocowania protez.

Dzielimy je na dwie grupy:

  • protezy ruchome szkieletowe, stosowane w przypadku braku kilku zębów. Protezy te składają się z metalowej płyty, która pokrywa część podniebienia, oraz z osadzonych na niej zębów. Mocowane są przy pomocy zasuw, zatrzasków lub klamer. Tego typu protezy zapewniają Pacjentowi możliwość swobodnego mówienia i jedzenia, a także zapewniają poprawny efekt kosmetyczny.
  • protezy ruchome akrylowe całkowite stosuje się je w przypadku bezzębnej szczęki lub żuchwy. Wprawdzie zastosowanie konwencjonalnej protezy akrylowej osiadającej to tańszy wariant, jednak jej noszenie wiąże się z dosyć dużym dyskomfortem pacjenta. Powoduje także mało zadowalający efekt estetyczny. Stąd też, coraz więcej Pacjentów decyduje się na bardziej nowoczesne rozwiązanie, jakim są implanty.

© 2015 Prodenta clinic Śląsk Katowice Gliwice